Register

GRATIS TJÄNST

Få hjälp att montera plåttak

Ett plåttak har den stora fördelen att materialet har väldigt låg vikt samt det är relativt enkelt att montera. Vill man ha ett riktigt lätt plåttak väljer man aluminium som är väldigt lätt. En normal takplåt av stål väger ca 3 gånger så mycket som aluminium men är ändå mycket lättare än ett tak av tegel exempelvis. Det gör att påfrestning på takstolar och andra bärande konstruktioner inte blir så hög. Om du har tänkt att skaffa materialet själv är det viktigt att du mäter upp takytan på rätt sätt, leverantören av materialet kan ofta ge dig bra tips. Tjockleken på takplåten varierar ofta mellan ca 0,5-1,3 mm. Det finns en uppsjö med olika utföranden och varianter av takplåt idag så kolla runt bland många olika leverantörer och välj noga innan ni bestämmer och monterar plåttaket.

Vad kan vi hjälpa dig med?

Sökresultat

  Eller välj i lista
  Din data skyddas

15 000+ kontrollerade företag     710 förfrågningar i November 2025

Någon i Göteborg la in en offertförfrågan för 5 min sedan

I April har Hantverkarna mycket att göra. Lägg in ditt uppdrag i tid

Du och 8 andra på sajten letar efter proffshjälp just nu

Offert för takplåt och plåttak - välj stad

Några utvalda företag

A A Plåtmontage

Adress: Mossgårdsvägen 28, JONSERED
Telefon:

Medlem av Plåtslageriernas Riksförbund

Ahlboms Plåtslageri

Adress: Grankottsvägen 3, KNIVSTA
Telefon:

Medlem av Plåtslageriernas Riksförbund

Bromma Takplåtslageri AB

Adress: Wergelandsgatan 5, BROMMA
Telefon: 08179590

Medlem av Plåtslageriernas Riksförbund

Lilja Takplåt & Allservice, Torbjörn

Adress: Ankdammsgatan 33, 9 tr, SOLNA
Telefon:

Medlem av Plåtslageriernas Riksförbund

Svensk Fastighetsförmedling

Adress: Kungsgatan 5, Avesta
Telefon: 022656065

Senast inkomna jobb

  • Plåtarbete / Takplåt

    Polera kopparplåt som ska ligga på golvet framför vedspis

    Falun
  • Plåtarbete / Takplåt

    Plåtning av tak till en veranda i Örbyhus. Total yta att plåta är 436x280cm. Verandan är klar, med takpapp och regnrännor, plåtning återstår.

    Tierp
  • Plåtarbete / Takplåt

    65kvm tak med takfönster som läcker in, behöver lagas och bytas.

    Mörbylånga
  • Plåtarbete / Takplåt

    Byta ut takskruvar på plåttak TP20, radhus med två våningar och fyra fönsterkupor, radhuset är 170m2

    Gävle
  • Plåtarbete / Takplåt

    Hej, jag är plåtslagere som har fyllt 10 tusen timmar i branschen. Jag behöver fixa både gässelprov/ mästarvevis. .

    Vänersborg
  • Plåtarbete / Takplåt

    Jag behöver att det ska läggas fönsterblek på 8 fönstrar .

    Helsingborg
  • Plåtarbete / Takplåt

    Hej! Jag har ett falsat plåttak som är själva länken i mitt vinkelhus. Det har blivit en del rost på plåttaket samt intill falsen och det läcker in vatten från den absoluta vinkeln som går inunder takfoten på den angränsande byggnaden.

    Umeå