Register

GRATIS TJÄNST

Hjälp med att montera golvbrunn

 

En golvbrunn är en väldigt vanlig orsak till vattenskador i badrummet. Det krävs dels en godkänd golvbrunn avsedd för antingen montering i träbjälklag eller betong, men även kunskap om hur montering av golvbrunnen skall ske.

Branschregler och instruktioner för montering av golvbrunn finns utgivna av både GVK och BKR. En grundregel för montering av golvbrunn i ett träbjälklag är att det inte får vara någon röreslse mellan själva golvskivan och golvbrunnen. Ofta använder man en monteringsplatta för att säkerställa detta. Det kan alltså löna sig att lägga ut montering av golvbrunn i badrum på ett auktoriserat våtrumsföretag, det är ganska lite pengar i relation till ett "vattenskadesäkert" badrum!

 

Vad kan vi hjälpa dig med?

Sökresultat

  Eller välj i lista
  Din data skyddas

15 000+ kontrollerade företag     509 förfrågningar i April 2026

Någon i Göteborg la in en offertförfrågan för 5 min sedan

I April har Hantverkarna mycket att göra. Lägg in ditt uppdrag i tid

Du och 8 andra på sajten letar efter proffshjälp just nu

Montering av golvbrunn - välj stad

Några utvalda företag

BBM Golv & Bad AB

Adress: Box 3060, VÄXJÖ
Telefon: 0470764190

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Byggsnickarn i Luleå AB

Adress: Datavägen 1, LULEÅ
Telefon: 092087151

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Horndahls Golv o Våtrumsservice i Stockholm

Adress: Dvärglingsgränd 12, Hässelby
Telefon: 0704614424

Medlem av Golvbranschen

Senast inkomna jobb

  • Badrumsrenovering

    Badrumsrenovering av ca 7kvm stort badrum. Golvbrunnen behöver bytas. Ett nytt tvättställ.

    Piteå
  • Badrumsrenovering

    Nya fogar runt duschkabin

    Landskrona
  • Badrumsrenovering

    Hi, I would like to request an offert for (floor) tiling work in a RWC. The project includes tiling the cement floor ONLY. I attached a photo of the RWC as well as a planned design for the 60 cm x 60 cm floor tile that we have already purchased.

    Stockholm
  • Badrumsrenovering

    Lägga klinkers i hall med en storlek på 4m2 ! Idag är det enstavsparkett

    Stockholm
  • Badrumsrenovering

    Lägga in våtrumsmatta, golv och vägg, i en dusch. Ca 1 m2 och takhöjd 2,3 m. Snickaren har gjort allt färdigt för att lägga in mattan.

    Valdemarsvik
  • Badrumsrenovering

    Lägga klinkersgolv 80kvm. Det finns även 3 mindre trappavsatser. Ligger ett klinkersgolv idag och nytt skall läggars ovanpå.

    Trelleborg
  • Badrumsrenovering

    Hjälp att sätta upp hylla i bardrumskakel.

    Stockholm