Register

GRATIS TJÄNST

Hjälp med att montera golvbrunn

 

En golvbrunn är en väldigt vanlig orsak till vattenskador i badrummet. Det krävs dels en godkänd golvbrunn avsedd för antingen montering i träbjälklag eller betong, men även kunskap om hur montering av golvbrunnen skall ske.

Branschregler och instruktioner för montering av golvbrunn finns utgivna av både GVK och BKR. En grundregel för montering av golvbrunn i ett träbjälklag är att det inte får vara någon röreslse mellan själva golvskivan och golvbrunnen. Ofta använder man en monteringsplatta för att säkerställa detta. Det kan alltså löna sig att lägga ut montering av golvbrunn i badrum på ett auktoriserat våtrumsföretag, det är ganska lite pengar i relation till ett "vattenskadesäkert" badrum!

 

Vad kan vi hjälpa dig med?

Sökresultat

  Eller välj i lista
  Din data skyddas

15 000+ kontrollerade företag     253 förfrågningar i Februari 2026

Någon i Göteborg la in en offertförfrågan för 5 min sedan

I April har Hantverkarna mycket att göra. Lägg in ditt uppdrag i tid

Du och 8 andra på sajten letar efter proffshjälp just nu

Montering av golvbrunn - välj stad

Några utvalda företag

BBM Golv & Bad AB

Adress: Box 3060, VÄXJÖ
Telefon: 0470764190

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Byggsnickarn i Luleå AB

Adress: Datavägen 1, LULEÅ
Telefon: 092087151

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Horndahls Golv o Våtrumsservice i Stockholm

Adress: Dvärglingsgränd 12, Hässelby
Telefon: 0704614424

Medlem av Golvbranschen

Senast inkomna jobb

  • Badrumsrenovering

    Behov av dusch och toalett i samma utrymme eftersom min man har rörelse begränsningar på grund av Alzheimers

    Västerås
  • Badrumsrenovering

    Önskar offert för att lägga nytt klinker innanför ytterdörr, 3,4 m2. Klinkers med storlek 60×120 cm. Inkluderat borttagning av gammalt klinkers.

    Strängnäs
  • Badrumsrenovering

    Renoverar badrum och vill ha offert på våtrumsmatta på golv och vägg. Har vvs och elektriker killar på plats redan

    Hedemora
  • Badrumsrenovering

    2 toalettstolar ska bytas ut. Vi köper stolarna. Bottenvåning .

    Sundsvall
  • Badrumsrenovering

    Har en spricka i en kakelplatta i mitt badrum som behöver bytas ut. Kakelplattan sitter bakom duschkabinsdörren. Lägenheten är byggd 2021.

    Kalmar
  • Badrumsrenovering

    Vi vill ha en offert på att renovera badrummet i vår sommarstuga. Ta bort gammalt kakel/klinker och sätta upp nytt.

    Sollefteå
  • Badrumsrenovering

    Gammalt 70-talsBadrum på 5 kvm med 1 fönster och 1 dörr. Ny våtrumsmatta och våtrumstapet skall läggas. Borttagning av den befintliga mattan om vi inte kan göra det själva .

    Kungsbacka