Register

GRATIS TJÄNST

Hjälp att gjuta platta på mark

Platta på mark är en vanlig husgrund idag och det är en gjuten betongplatta som är isolerad undertill ofta med cellplast. Nu för tiden är det vanligt att man lägger in golvvärme i betogplattan när man gjuter platta på mark-grunder. 

Det har varit stora fuktproblem historiskt med grunden då man byggde oisolerade betongplattor vilket har lett till många fall av fuktskador i äldre hus byggda med platta på mark. Nu för tiden har man dock som sagt väldigt bra koll på hur man förhindrar fukten att tränga genom plattan. Gjutning av platta på mark bör man lägga ut på entreprenad för att säkerställa att man får en fuktsäker konstruktion.

Vad kan vi hjälpa dig med?

Sökresultat

  Eller välj i lista
  Din data skyddas

15 000+ kontrollerade företag     809 förfrågningar i Maj 2026

Någon i Göteborg la in en offertförfrågan för 5 min sedan

I April har Hantverkarna mycket att göra. Lägg in ditt uppdrag i tid

Du och 8 andra på sajten letar efter proffshjälp just nu

Platta på mark - välj stad

Några utvalda företag

Apj Betong & Anläggningsteknik AB

Adress: Nytorpsvägen 5 A, TÄBY
Telefon: 087581575

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Betongmästarna i Skövde AB

Adress: Box 113, SKÖVDE
Telefon: 0500481015

Medlem av Sveriges Byggindustrier

PMB Betong & Armering Oxie

Adress: Sadelgatan 9, MALMÖ
Telefon: 0706419009

Medlem av Sveriges Byggindustrier

Senast inkomna jobb

  • Grundläggning / Betongplatta

    Hej, Vi skulle vilja att lägga plattyta på en befintlig gräsyta som parkering. Arbete innebär urgrävning 35 cm, isolering av yta (70 mm xps av 300 kvalite), ny uppbyggnad med stenkross, avdragning med stenmjöl, läggning av plattor (35x35x5 släta), kapning av asfalt samt transporter.

    Umeå
  • Grundläggning / Betongplatta

    Plintgrund till attefallshus

    Lerum
  • Grundläggning / Betongplatta

    Har problem med fukt under golvet i källaren. Vill inte gräva upp allt igen.

    Umeå
  • Grundläggning / Betongplatta

    Jag har en äldre stenbelagt ute gård som behöver fräschas upp med ny stenläggning eller återanvända befintliga betongstenar,

    Mölndal
  • Grundläggning / Betongplatta

    Vi har fått ett litet hål, 7x 10 cm, på en betongplatta som vetter mot fasaden på baksidan av vårt hus. Har bilder jag kan skicka. Vill få det lagat så inte regn kommer ner i hålet.

    Stockholm
  • Grundläggning / Betongplatta

    Måste fixa infarten till bil,ca 20 mt2. Gärna med cement plattor.

    Fagersta
  • Grundläggning / Betongplatta

    Hej ! Ska gjuta en platta till mitt hus 14x10,5 meter 147 m2 ca 22 kubik betong. Behöver 2-3 gubbar till hjälp 1 dag.

    Botkyrka